Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výběr štěněte

23. 6. 2007

Výběr štěněte

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket 

Při výběru štěněte je důležité vědět, kde štěně vyrůstalo, jestli bylo v kontaktu s jinými psy, dětmi, lidmi, jinými zvířaty apod.. Štěněčí věk do doby, než je z vrhu odvedeno, totiž velmi ovlivní jeho budoucí povahu a chování. Všechny tyto faktory následně ovlivní jeho soužití v budoucí lidské smečce.


Pokud štěňata rostou venku nebo v kotcích, kde se jim nikdo nevěnuje a nemají žádné zkušenosti s lidmi, nesou si následky celý život. Takový pes může zůstat bázlivý, plachý a nedůvěřivý. Správný chovatel vychovává svá štěňata doma. Socializace štěňat je velmi důležitá pro jejich další správný psychický vývoj. Jednoznačně tedy platí, že čím lépe štěně do doby vašeho odběru vyrůstá a je tedy kvalitně socializováno, tím lépe se přizpůsobí svému novému prostředí.

Důležité je také vidět rodiče, většinou matku, a prozkoumat její chování, jednak proto, že mnohé povahové rysy se dědí a také z důvodu,že štěně je s matkou neustále a její chování a zvyky se přenáší i na štěně. Proto pokud je matka neurotická a agresivní, je velmi pravděpodobné, že toto chování bude mít v dospělosti i štěně a naopak. Naše doporučení tedy zní: nikdy nepořizujte štěně neuváženě a v časové tísni, ale navštivte danou chovnou stanici několikrát a sledujte, jak chovatel přistupuje ke svým chovancům a současně pozorujte chování matky a vývoj štěňat.

Při výběru štěněte pravdivě uveďte informace, k čemu si štěně kupujete, pokud jste začátečníci, chovatel je schopen vám poradit, které štěně bude pro vás nejvhodnější. Například k výstavním účelům se lépe hodí štěňata klidné a vyrovnané povahy.

Kdy si odnést štěně od chovatele?
Čím déle zůstane u fenky a ostatních štěňat, tím lépe se seznámí s komunikací mezi psy, a později, při setkáni s jinými psy, nebude mít problémy. Ovšem čím déle bude v tomto prostředí, tím hůře si bude přivykat na lidský život. Pokud si nejste jisti, zda se chovatel dostatečně věnuje kontaktu se štěňaty, neberte si nikdy štěně starší 8 týdnů. V této době se dá ještě poměrně dobře socializovat i pokud tomu doposud tak nebylo. Odběr štěněte je tedy vhodný od 7. do 9. týdne věku. Pokud je ovšem štěně dobře socializované je možné odebrat i později, ale musíme mít jistotu, že chovatel socializaci nepodcenil.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Jak si správně štěně vybrat?

 • Všechna štěňata jsou neodolatelná, mají své kouzlo, a vy byste si je nejraději odnesli domů všechna. Nenechte se však ovládnout city, a štěně vybírejte podle určitých aspektů. Čím více zjistíte o původu a vývoji štěněte, tím více starostí v budoucnu si ušetříte. A teď několik rad:

 • štěně vybírejte, pokud možno, bez přítomnosti vašich dětí, mohly by vás při výběru ovlivnit

 • štěňata si prohlížejte, pokud je to možné, bez přítomnosti jejich matky

 • nedejte na výmluvy, které mají vysvětlit, proč štěně nevypadá příliš zdravě

 • pokud nechcete mít dospělého psa rváče, nevybírejte si právě nejdravější štěně

 • nevybírejte ze soucitu nejustrašenější štěně, které se krčí někde v koutě Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket 

 • pokud je některé ze štěňat levnější, zjistěte důvod, má pravděpodobně nějakou vadu v exteriéru a později nemusí být takový pes zařazen do chovu


Jak poznám, že je štěně zdravé?

 • hustá, lesklá srst bez holých míst a strupů

 • čistá pokožka i uši

 • oči čisté a jasné, bez výtoků

 • chrup je pravidelný

 • bříško není neobvykle nafouknuté, úplně plné bříško po jídle je však normální

 • řitní otvor je čistý, není potřísněn výkaly

 • stolice je tuhá

 • stavba těla je dobrá, štěně není ani vyzáblé, ani příliš tlusté Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket 

 • pes by měl mít viditelná obě varlata

Jak pozorovat štěně při výběru?

 • Při několika návštěvách, předcházejících koupi štěněte, pozorujte, jak si štěňata spolu hrají. Štěňata se pošťuchují a koušou a přitom se učí, jak spolu mají zacházet. Štěně, které je ve smečce dominantní, bude pravděpodobně dominantní i v dospělosti, a bude tedy potřebovat důslednější výchovu. Většinou se ve vrhu najde i štěně, které je bázlivé a drží se stranou. Pro začátečníka není vhodná ani jedna z těchto variant.

 • Pokud jsou štěňatům více, jak čtyři týdny, jděte k nim. Pokud jsou vyděšená tím, že jste se k nim přiblížili a uhýbají znamená to, že nemají dobré zkušenosti s lidmi a vy si musíte postupně získat jejich důvěru, což nebývá příliš snadné. Pokud štěňata vyčkávají nebo jsou dokonce zvědavá přiklekněte k nim, a lákejte je k sobě. Zdravá a dobře vyvinutá štěňata k vám přiběhnou, v čele s vůdcem smečky.

 Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket 

 • Štěně, které má již více než šest týdnů, a které jste si už vybrali, s sebou odneste do místnosti, ve které ještě nebylo, a pozorujte jeho chování. Štěně by mělo začít zvědavě prozkoumávat místnost. Pokud zůstane sedět vystrašeně v koutě znamená to, že je bázlivé, a pravděpodobně takové bude i v budoucnosti. Po chvíli pozorování se štěně pokuste k sobě přilákat, mělo by přiběhnout. Výchova takovéhoto štěněte bude méně náročná, než výchova plachého jedince. Pokud štěně není příliš unavené, můžete se pokusit o hru, například s míčkem. Zdravé štěně se bude pokoušet ihned míček ulovit. Pokud jste se štěnětem v místnosti sami, zkuste zjistit, jak reaguje na zvuk. Zatleskejte, štěně by se mělo zajímat o to odkud zvuk přichází, štěně, které uteče je bázlivé.

Nezapomněli jste na nic?

O prodeji štěněte by měla být sepsána kupní smlouva, která chrání jak chovatele, tak vás. Měly by zde být uvedeny konkrétní údaje o štěněti, jeho tetovací číslo, zda je štěně zdravé, nejeví žádné známky nemoci a nemá žádnou genetickou vadu, zda je očkované a odčervené. Před podepsáním smlouvy byste si měli štěně důkladně prohlédnout. Podle občanského zákoníku má každý nový majitel psa právo na šestitýdenní záruku, kterou může uplatnit na zatajené vady, což jsou vady, o kterých vás chovatel neinformoval, a které jste zjistili vy nebo veterinární lékař až po příjezdu domů. Pokud kupujete čistokrevné štěně, jehož oba rodiče byli schváleni do chovu, měli byste od chovatele dostat průkaz původu a očkovací průkaz. Bez průkazu původu se nemůžete účastnit výstav ani se zapojit do chovu. Očkovací průkaz je důležitým dokumentem o vakcinaci štěněte. Většina štěňat při odběru je již očkovaná a odčervená, o provedeném očkování musí být zápis v očkovacím průkazu. Tetování štěněte zajišťuje příslušnost k rodokmenu a provádí se v příslušném chovatelském klubu. Štěně bývá tetováno do ucha nebo na vnitřní straně stehna, vytetované číslo je číslem z plemenné knihy. Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Pokud chovatel tvrdí, že všichni jeho psi byli rentgenologicky vyšetřeni na dysplazii kyčelního kloubu, vyžádejte si o tom veterinární osvědčení. Zjistěte si u chovatele, jakou mělo štěně do doby odběru výživu, správný chovatel by vám měl poskytnout dvou až třídenní dávku krmiva pro štěně, neboť přechod na novou stravu by měl být postupný.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

qwwwwwwwwwwwwwwwwww

(qwwwwwwwwwwwww, 6. 7. 2012 10:08)

kurva do píče šukat se chci