Jdi na obsah Jdi na menu
 


Péče o srst

23. 6. 2007

Péče o srst

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

Srst psů potřebuje ošetření, které závísí na plemeni psa. Srst se musí očistit od nánosů prachu a špíny. Očista chrání kůži před onemocněním, reguluje správný průtok v pokožce. Na pročesávání srsti se používá hřeben s tupými zuby, aby nedráždil kůži. Zuby hřebenu by měly být dlouhé a zaoblené. Nejlepší jsou dřevěné hřebeny. Také kartáčování srsti je důležité, nejlepší kartáče jsou s přírodními štětinami. Druh a velikost kartáče závisí na plemeni psa. Někdy se používá i kartáč podobný jako na koně, na jedné straně je kožený řemen pro držení ruky a na druhé straně jsou husté štětiny. Důležité jsou i nůžky pro prostřihování srsti. Pro hrubosrsté psy, kteří mají hustou podsadu (např. pudli) je na pročesávání nutný řídký hřeben. Dlouhosrstí psi se kartáčují. Pro dobrou srst prospívá i podložka pro spaní psa, aby ležel na měkkých poduškách a byl v teple. Psa můžeme koupat 2 krát do roka. Teplota vody by měla být 37° C. Úroveň hladiny vody by neměla přesahovat úroveň břicha. Hlava by měla zůstat suchá. Uši zatamponujeme vatou. Po koupání srst vytřeme ručníkem do sucha. Může se sušit i fénem, pokud pejsek vydrží jeho hluk. Dvě hodiny po koupání by pes měl být v bytě při přiměřené teplotě. Na vyčištění uší použijeme pinzetu s vatou. Čistíme jen viditelnou část ucha. Vytřeme 10% salicilovým olejem nebo parafinovou mastí. Jestliže jsou exkrementy zaschlé naolejujeme a po chvíli vyčistíme. Chloupky vyrůstající na vnější straně ucha sestříháme nůškami. Dobré ošetření uší zabraňuje jejich zánětu. Uši ošetřujeme též proti parazitům. Oči a okolí očí vytřeme měkkým hadříkem namočeným v teplé vodě nebo čaji.
Zuby obyčejně nepotřebují ošetření. V dospělém věku musíme pravidelně odstraňovat zubní kámen a sledovat dásně, aby se do nich nedostal úlomek kosti, ten se pak musí odstranit.
Mezi prsty tlapek musíme odstraňovat kamínky a kousky nečistot. Jestliže nám pejsek promokl nebo je mokrý od sněhu, musíme jej pečlivě vytřít do sucha jemným ručníkem.
Módní střih psů je nutné svěřit odborníkovi. U hrubosrstých psů se musí dělat triming - vystříhávání srsti, dělá se speciálním hřebenem s nožíky a vše se dělá podle přísných pravidel. Módní střih se dělá zvláště u pudlů, neodborné stříhání kazí vzhled psa. Kupírování psů - uši, ocas může dělat jen veterinář.

 

Pomůcky na úpravu psí srsti, koupání psa ...

 


Péče o srst vašeho psa by se pro vás měla stát pravidlem. Čím dříve jej tomu přivyknete, tím lépe se pak dodržuje. Péči o srst přivykejte psa již od štěněte, a to nejlépe formou hry. Pokud jste si vybrali dlouhosrsté plemeno, věnujte jeho srsti pravidelně alespoň jednu hodinu denně. Pokud chcete dlouhosrstého psa předvádět na výstavách, je zdravá a upravená srst jedním z důležitých předpokladů jeho dobrého hodnocení. U některých plemen byste stříhání a úpravu srsti měli přenechat odborníkům, pokud však nechováte výstavního psa, není to nutné.

 • Druhy srsti

 • Dlouhá srst s podsadou - např. bobtail, kolie, německý ovčák, novofundlandský pes, špicové

 • Hedvábná srst - např. jorkšírský teriér, maltézský psík, afghánský chrt, lhasa apso, pekingský palácový psík, všichni španělé

 • Kudrnatá (nelínající) srst - pudl, někteří teriéři, např. bedlingtonský, kerry blue

 • Hladká srst - může být krátká a jemná - např. jezevčík, boxer, vipet nebo delší a hustší - např. labradorský retrívr

 • Hrubá a drátovitá srst - většina teriérů a knírači

 • Zvláštní srst - naháči, puli, komondor

Dlouhá srst
Psa s dlouhou srstí stačí vykoupat dvakrát ročně, a to nejlépe na jaře a na podzim. V zimních měsících psa nekoupejte vůbec. Srst pročesávejte nejprve proti, teprve potom po srsti, v místech, kde má pes slabiny česejte srst jen po směru růstu. V období línání vyčesávejte psa častěji. Srst nejprve vyčesejte kovovým hřebenem a vykartáčujte kartáčem s dlouhými štětinami. Na česání srsti pod bradou, ocasem a za ušima se nejlépe hodí hustý hřeben. Na velmi hustou srst, jakou má např. bobtail, můžete použít silný drátěný kartáč nebo hřeblo s ohnutými drátky.

Hedvábná srst
Tento druh srsti vyžaduje velmi mnoho péče, pokud péči zanedbáváte, srst se brzy znečistí a plstnatí. Tato srst vyžaduje častější koupání, asi tak jednou za tři měsíce. Výstavním psům se srst natáčí na papírové natáčky a olejuje. Srst pročesávejte jemně kovovým hřebenem, poté je ještě jednou učešte jemným hřebenem a vykartáčujte kartáčem s dlouhými štětinami.

Kudrnatá srst
Tento druh srsti prakticky nelíná, na druhé straně vyžaduje zvýšenou péči v podobě častějšího koupání a pravidelného stříhání. U štěňat se první stříhání provádí zhruba ve věku patnácti týdnů. Tato srst také vyžaduje pravidelné kartáčování.

Hladká srst
Péče o tento typ srst ji nejjednodušší. Postačí ji občas vytřít vlhkým hadříkem, který srst zbaví prachu nebo gumovou rukavicí. Jednou týdně vykartáčujte srst hřebílkem nebo rukavicí s přírodními štětinami. U plemen s delší, hustou srstí k česání použijte hřeben a štětinový kartáč. Po vykartáčování lze srst vyleštit jelenicí. Psa koupejte v případě, že zapáchá, většina nečistot jde odstranit vykartáčováním. V případě potřeby můžete také psovi osprchovat pouze nohy a břicho, bez použití mycích prostředků.

Hrubá srst
Tento druh srsti je nutné často a pravidelně česat a kartáčovat. Pokud se srsti nevěnuje dostatek péče, zplstnatí. Srst vyčesejte kovovým hřebenem a poté vykartáčujte kartáčem s dlouhými štětinami. Většinu plemen s tímto druhem srsti je potřebné trimovat. První trimování u štěňat provádějte nejdříve ve čtyřech měsících věku.

Zvláštní srst
Péče o tento druh srsti je rozdílná podle plemene. Pravidelné a jemné česání vyžadují například i bezsrstá plemena. Provazce srsti, které mají jedinci plemene puli či komondor se nesmí rozčesávat, ale musí se mastit a splétat, aby se zachovaly.

Photo Sharing and Video Hosting at Photobucket

POMŮCKY NA ÚPRAVU SRSTI

Každý pes by měl mít svůj vlastní hřeben a kartáč. Kartáče jsou k dostání štětinové, ve formě kartáčovacích rukavic a hladicí. V prodejnách s chovatelskými potřebami je široká nabídka hřebenů, kartáčů a dalších pomůcek, které jsou potřebné k péči o srst. Pro různé druhy srsti jsou také potřebné prostřihávací a prořezávací nástroje. Nástroje uchovávejte v suchu, abyste zabránili zrezivění nůžek a nožů. Po skončení úpravy pomůcky očistěte a uložte na bezpečném místě.

Použití hřebene Hřebenů, které jsou určené k úpravě srsti psa je k dostání mnoho druhů. Jsou vyrobené z kovu nebo plastu. Plastové hřebeny se mohou snadno lámat nebo je psi mohou kousat. Každý hřeben musí mít zaoblené jak hroty, tak i hrany, aby srst nepotrhal. Mezi jednotlivými hroty by měla být mezera asi 2 mm, pro psy s jemnou srstí můžete použít hřeben jemnější. - řídkým hřeben nejprve rozčešte srst v krycí vrstvě, pozornost věnujte místům, kde je srst zplstnatělá - k vyčesání odumřelých chlupů použijte hustý hřeben - pokud v srsti narazíte na zplstnatělé místo, rozčesávejte je po pramenech nebo srst oddělujte prsty
Použití štětinového kartáče
Tato pomůcka se používá většinou coby dokončovací nástroj ke konečné úpravě převážně dlouhosrstých psů. Štětiny by měly být tak dlouhé, aby pronikly skrz srst až na kůži. Pro psy s krátkou srstí je lépe použít kartáč s krátkými štětinami. Dlouhosrsté psy jemně kartáčujte proti srsti.

Použití hladicího kartáče
Tato pomůcka se používá pro úpravu srsti převážně krátkosrstých psů. Drátěné hroty pomalu ponořujeme do srsti a chlupy otáčíme směrem na povrch.

Použití kartáčovací rukavice
Kartáčovací rukavice se používá na úpravu krátkosrstých psů, k uhlazování srsti a odstranění odumřelých chlupů. Na povrchu rukavice jsou gumové hrbolky, krátké štětiny nebo drátky. Rukavice se navléká na ruku a srst psa hladíme po směru růstu chlupů.

Photo Sharing and Video Hosting at PhotobucketKOUPÁNÍ PSA
Psa je nutné vykoupat, pokud je špinavý nebo zapáchá. Některou nečistotu, jako bláto, lze po zaschnutí odstranit vykartáčováním. Některým psům stačí koupel dvakrát ročně, jiný pes potřebuje koupel častěji. Příliš časté koupání zbavuje srst psa přirozené mastnoty, a tak pak není tolik odolná proti vlhku. Současně s koupáním vyperte psovi vybavení jeho pelíšku. Poprvé psa vykoupejte nejdříve ve věku šesti měsíců. Nikdy psa nekoupejte, pokud je venku chladné nebo vlhké počasí. Při koupání psa používejte vždy přípravky, které jsou určeny speciálně pro psy.

 • před koupáním psa vykartáčujte

 • do vany dejte gumovou podložku, aby pes neklouzal nebo nepoškrábal vanu

 • vanu částečně naplňte teplou vodou a připravte si vše, co budete ke koupání potřebovat, tedy šampón pro psy a nádobu, kterou budete psa polévat

 • vyzvedněte psa do vany a odzadu ho polévejte vodou, až bude celá srst dobře namočená

 • použijte šampón, hlavu psovi omývejte až nakonec

 • šampón ze srsti vypláchněte vodou

 • využijte koupání k tomu, abyste prohlédli psovi kůži

 • po koupání psa důkladně vytřete a vysušte fénem

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Šupinky

(Denisa, Verona a Brenda, 26. 9. 2007 8:26)

Šupinky na zádech a u kořene ocasu by se mohly klidně objevovat po koupání v ne zrovna čisté vodě rybníka. Stejně dobře to ale může být projev alergie prakticky na cokoli. Možná by bylo nejlepší zajít za vaším veterinářem, popsat mu všechny symptomy a to co nejdříve, dokud jsou to ještě jen šupinky. Časem by se to mohlo zhoršit a pejsek by mohl mít na zádech zanícená a zozdrápaná místa a zbytečně by se trápil. Doktor vám přeci jen dokáže poradit nejlépe. Jestli ale nechcete hned letět za vetem, zkuste si měsíc-dva vést deníček, kam budete zapisovat, co pejsek jedl, s jakými případnými alergeny přišel do styku a jestli se koupal v rybníce. To by vám mělo pomoct vypozorovat , po čem mu zádíčka začínají šupinatět a čeho se máte vyvarovat. Přeju hodně zdaru.

srst labradora

(Petra, 25. 9. 2007 19:56)

Dobrý den, mám dotaz:
Mám půlročního černého labradora, kterému se občas dělají na zadní části zad a kořene ocasu šupinky.
Psa jsem vykoupala a vyčesala, ale problém stále přetrvává. Nemůže to být z koupání v rybníku?

Děkujeme Katy,

(Denisa, 9. 7. 2007 14:05)

za pochvalu stránek. Napsala jsem ti to už i na mail. Můžu ti pordit, co zabírá u nás, snad ti to pomůže i s tvým pejsánkem. Když naše holky začnou línat, nejlepší je vyčesávat a vyčesávat. Nejlépe každý den a třeba i několikrát. Dělávám to takhle: nejdřív pořádně pročesat kartáčem po srsti, pak hřebenem proti, znova kartáčem po srsti a nakonec gumovou rukavicí stáhnout zbytek chlupů. Uvidíš, že se línání za pár dní ztratí. Taky je dobré jednou týdně zařadit do jídelníčku syrové vajíčko, po tom bude Míša mít srst hebkou a lesklou a možná by nebylo na škodu zkusit přidávat do jídla nějaké vitaminy. Nám se osvědčil přípravek Irish cal od firmy Beaphar. Tak hodně štěstí.

Pes Míša línání

(Katka, 29. 6. 2007 19:17)

Apropo můj mail ArambulaAracely@seznam.cz

pes Míša línání

(Katka, 29. 6. 2007 19:16)

Ahoj pomoz mi prosím máš pěkné stránky můj pes hrozně líná já už nevím co s ním vyčesávám ho,ale lepší to není pohladím ho a mám hrst chlupů v ruce a jsou všude po bytě je to k zbláznění. Porad prosím