Kastrace
Kastrace psů
Kastrace psů:
Důvodem ke kastraci psa jsou nejčastěji zdravotní problémy (zvětšení prostaty, nádory varlat atd) Preventivně se ke kastraci přistupuje u agresivních či sexuálně hyperaktivních jedinců, případně u psů, u kterých je kastrace podmínkou jejich využití (jedná se především o asistenční a slepecké psy) Kastrace psa v dospělosti nemá na daného jedince žádný negativní vliv (pouze větší tendence k obezitě). Cena zákroku se pohybuje okolo 2.000kč v závislosti na velikosti psa.
Kastrace fen:
Jedná se o preventivní zákrok (pokud se neprovádí jako terapeutický zákrok při léčbě nějakého onemocnění) při kterém se zamezuje fence v reprodukci. Puberta u fen nastupuje nejčastěji mezi 8.-12. měsícem života.
V tomto období již může dojít k úspěšnému nakrytí, ale cílené připouštění by nemělo být dříve než na 2.-3.říji. Je proto důležité si předem důkladně rozmyslet, jestli budeme uvažovat o štěňatech či nikoliv, protože případná kastrace již do budoucna zcela znemožňuje obnovení reprodukční schopnosti. Feny, u kterých se se štěňaty nepočítá doporučujeme kastrovat ještě před první říjí a to především z toho důvodu, že tato časná kastrace je schopna eliminovat významným způsobem vznik nádorů mléčné žlázy v pozdějším věku. Po proběhlém hárání se již tento pozitivní efekt významně neuplatňuje. Sterilizace fen má vesměs pozitivní dopady a proto u jedinců, kteří se nebudou využívat na chov, je odbornou veřejností doporučována. Mezi kladné přínosy kastrace patří nemožnost nežádoucího zabřeznutí, prevence vzniku zánětů dělohy, falešné březosti a celé řady dalších nepříjemností. Z negativních dopadů je potřeba zmínit riziko tzv. močové inkontinece (samovolného úniku moči - především u velkých plemen psů). Případně vznik štěněčí srsti a větší tendence k obezitě. Tyto nepříjemnosti se ovšem vyskytují pouze sporadicky a neměly by být důvodem k zamítnutí kastrace.
Zákrok samotný opět probíhá v celkové anestezii, nejčastěji řezem ve střední části břicha. Při operaci se odstraňují vaječníky i s dělohou (tento postup jednoznačně preferujeme), případně pouze děloha či vaječníky (nedoporučujeme). Rekonvalescence probíhá u naprosté většiny pacientů bez komplikací, stehy se vyndavají zhruba 10 dní po operaci. Cena tohoto zákroku se v závislosti na velikosti feny pohybuje v rozmezí od 3.000kč do 5.000kč.