Animal Assisted Activities (AAA)
AAA - aktivity za asistence zvířat - probíhají v zařízení většinou formou návštěv proškoleného dobrovolníka se speciálně vybraným zvířetem. Účelem AAA je zlepšit úroveň života pacienta či klienta, tedy přinést lidem spokojenost a radost. Nemá naplánovaný určitý léčebný cíl a proto lze výsledky vyjádřit pouze v pojmech radosti, spokojenosti a štěstí.
AAA se dělí na pasivní a na interaktivní. Při pasivní AAA přináší kladný účinek pouhá přítomnost zvířete. Většinou to je akvárium s rybičkami nebo klec s ptáčkem. Tato forma zooterapie se začíná rozšiřovat např. v domovech důchodců.
Při interaktivní AAA dochází ke kontaktu mezi klientem a zvířetem. Tato forma se dále dělí na rezidentní a návštěvní typ.
![Obrazek](/img/picture/15/100_3022.jpg)
Při rezidentním typu je zvíře nastálo v instituci. S tímto jsou v ČR problémy, neboť je tento typ AAA časově náročný pro personál. V zahraničí to je častější a většinou jsou využívány kočky, morčata a králíci. Pes je méně vhodný, protože potřebuje stálého pána a pravidelný režim. V 90. letech byla v Čechách speciálně vycvičena fenka švýcarského ovčáka Carmen, aby pobývala v domově důchodců ve Smrčné nad Sázavou. Fena tam byla pouze půl roku, protože ji obyvatelé překrmovali. Tento projekt prokázal možnost pomoci zvířete v zařízení.
Návštěvní typ - v tomto případě dochází dobrovolník se svým zvířetem do zařízení. Velmi důležitá je spolupráce s personálem zařízení. Nejčastěji využíván je jako návštěvní zvíře pes. V ČR se můžeme ještě setkat s kočkou. V zahraničí se běžně používají morčata, králíci, ale i lamy, prasata či oslové.
![Obrazek](/img/picture/8/100_3218.jpg)